Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.
Przy rocznym dochodzie wynoszącym 53,2 miliarda funtów sektor charytatywny w Anglii i Walii może być atrakcyjny dla przestępczości zorganizowanej. Organizacje charytatywne są postrzegane przez społeczeństwo jako organizacje godne zaufania i uczciwe.
Są one zbudowane na altruizmie, wolontariacie i wspólnym celu. W związku z tym ich pracownicy mogą być mniej podejrzliwi i czujni podczas wykonywania codziennych zadań. Organizacje charytatywne muszą zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenia i sesje uświadamiające, aby byli świadomi potencjalnych sygnałów ryzyka, które należy wziąć pod uwagę.
Nielegalne działania mogą być prowadzone przez osoby i podmioty powiązane z organizacją charytatywną, a także dostawców zewnętrznych (strony). Organizacje charytatywne powinny ustanowić odpowiednią politykę lub kompleksową strategię dotyczącą przestępczości finansowej, aby uniknąć potencjalnych przestępstw. Wszystko to sprawia, że należyta staranność wobec klienta w perspektywie AML jest złożona.
W Anglii i Walii za regulację działalności organizacji charytatywnych odpowiedzialna jest Komisja ds. organizacji charytatywnych dla Anglii i Walii („CCEW”). Wytyczne CCEW dla powierników organizacji charytatywnych określają ich obowiązki. Należy do nich m.in. odpowiedzialne zarządzanie zasobami organizacji charytatywnej. Wytyczne w rozdziale 7.1 stwierdzają:
Niektóre organizacje charytatywne działają w obszarach lub podejmują działania, które wiążą się z większym narażeniem na ryzyko, takie jak oszustwa, przestępstwa finansowe, ekstremizm lub terroryzm. Organizacje charytatywne powinny ocenić swoje narażenie na to ryzyko i podjąć proporcjonalne działania.
Ponadto, CCEW zapewnia organizacjom charytatywnym kompleksowe wytyczne dotyczące zrozumienia i przestrzegania przepisów AML. Obejmuje to praktyczne porady dotyczące przeprowadzania ocen ryzyka, wdrażania kontroli wewnętrznych i zapewniania przejrzystości transakcji finansowych.
Oto kilka obowiązków organizacji charytatywnych:
Pranie pieniędzy w organizacjach charytatywnych:
Jednym z powodów, dla których przestępcy wykorzystują organizacje charytatywne do prania pieniędzy, jest to, że jako organizacje zaufane mają szereg przywilejów, takich jak zwolnienie z podatku.
Przykłady sytuacji, w których darowizny nie są wykorzystywane na cele charytatywne:
Organizacje charytatywne zostały wezwane do zachowania czujności i zwracania uwagi na podejrzane darowizny.
Kilka przepisów AML dla organizacji charytatywnych w Wielkiej Brytanii:
Według www.gov.uk następujące sytuacje mogą wskazywać na większe ryzyko:
Instytucje finansowe muszą przestrzegać wymagań Know Your Customer (KYC), aby uniknąć wykorzystania ich przez przestępców do prania i przesyłania nielegalnych pieniędzy. Ich obowiązkiem jest ustalenie i sprawdzenie, w jaki sposób działają organizacje charytatywne, z kim współpracują oraz zrozumienie struktury własności rzeczywistej, ich lokalizacji i źródła ich pieniędzy.
Brak odpowiedniego przestrzegania standardów ma negatywny wpływ na społeczeństwo na całym świecie, ponieważ daje przestępcom możliwość prowadzenia nielegalnej działalności.
Aby zapobiegać przestępstwom finansowym, sektor bankowy, organizacje charytatywne, a także rządy i organy regulacyjne powinny współpracować, aby być o krok przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z praniem pieniędzy i zapewnić, że fundusze charytatywne osiągną zamierzony cel, jakim jest wywarcie pozytywnego wpływu społecznego.
Autor: Aleksandra Banasiak
26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.
WięcejTygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.
WięcejPonad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.
WięcejJakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.
WięcejWalka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.
Więcej„Najbliżsi ludzie określają mój poziom sukcesu lub porażki. Im lepsi oni, tym lepszy ja. A jeśli chcę wejść na najwyższy poziom, mogę to zrobić tylko z pomocą innych ludzi. Musimy wznieść się wyżej”. – Johna C. Maxwella
Odkryj dynamiczny świat flash mentoringu w dziedzinie przeciwdziałania prania pieniedzy AML. Poznaj jak szybki i ukierunkowany mentoring zmienia branżę FinCrime.
WięcejWarszawa, Poland
Warszawa, Poland
Warszawa, Poland