Moc błyskawicznego mentoringu w FinCrime

„Najbliżsi ludzie określają mój poziom sukcesu lub porażki. Im lepsi oni, tym lepszy ja. A jeśli chcę wejść na najwyższy poziom, mogę to zrobić tylko z pomocą innych ludzi. Musimy wznieść się wyżej”. – Johna C. Maxwella

Odkryj dynamiczny świat flash mentoringu w dziedzinie przeciwdziałania prania pieniedzy AML. Poznaj jak szybki i ukierunkowany mentoring zmienia branżę FinCrime.

Mentoring w praktyce  

18 kwietnia 2023 r. w ramach Dnia Nauki zorganizowanego przez Fight FinCrime Community of Practice koordynowałam sesję błyskawicznego mentoringu, podczas której doświadczyłam różnych perspektyw błyskawicznego mentoringu. Mogłam zobaczyć, jak ważne są te sesje zarówno dla mentora, jak i podopiecznego. Wkrótce po otwarciu rejestracji, sesje były w pełni zarezerwowane i trzeba było dodawać nowe, z kolejnymi mentorami. Dzielili się oni wiedzą i doświadczeniem w swojej dziedzinie, co spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników. 

Uczestnicy biorący udział w sesjach, mówili o nich tak:  

W zeszłym roku, jako nowy pracownik, sama miałam szczęście uczestniczyć w sesji błyskawicznego mentoringu (flash mentoring)  z Paulem O’Hara, który był na tamten czas regionalnym szefem ds. Rozwoju Biznesu i Sprzedaży w Wielkiej Brytanii i Europie w International Compliance Association (ICA). To była dla mnie niesamowita okazja, ponieważ właśnie miałam rozpocząć szkolenie ICA i miałam wiele pytań. Paul powiedział mi, czego mogę oczekiwać jako studentka ICA, jak najlepiej zarządzać materiałem do nauki, jak być aktywną słuchaczką i w jaki sposób czerpać jak najwięcej z sesji szkoleniowych na żywo. Jego wskazówki były bardzo przydatne i dały mi pewność, że przy dobrym przygotowaniu, wzięcie udziału w szkoleniu  ICA, będzie przyjemnością. 

Kolejnym podopiecznym, który również wziął udział w mentoringu jako mentee, ale już w tym roku, był Neha, analityk AML.

Aleksandra: Neha, czy możesz nam powiedzieć, co oznacza dla ciebie flash mentoring? 

Neha: Była to dla mnie bardzo duża szansa. Odniesienie się do konkretnych pytań i wyzwań, było dla mnie korzystne. Co więcej, pomogło mi to w rozwoju osobistym i zawodowym. Uważam, że wszyscy podopieczni, którzy doświadczyli błyskawicznego mentoringu, mieli szansę na zyskaniem nowej wiedzy, a także na wgląd lub perspektywy, które mogą pomóc im w rozwoju kariery bądź skuteczniejszym realizowaniu swoich celów. Oprócz tego, sam zyskałem nowe perspektywy i świeże pomysły, które naprawdę pomogły mi w rozwoju zawodowym. 

A: Co z kolejnymi sesjami? Czy rozważasz wzięcie udziału w tym programie w przyszłym roku? 

N: Tak, zdecydowanie chciałbym wziąć udział w przyszłym roku. 

A: Czy możesz nam powiedzieć, dlaczego zdecydowałeś się wziąć udział w błyskawicznym mentoringu? 

N: Zdecydowałem się na flash mentoring, ponieważ chcę rozwijać swoją karierę. Oprócz tego mentorzy dzielący się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami z innymi, mogą przyczynić się do wzrostu i rozwoju podopiecznych, oferując wskazówki i spostrzeżenia. 

Okiem mentora 

Po przyjrzeniu się doświadczeniu błyskawicznego mentoringu z punktu widzenia osoby mentorowanej, spójrzmy na to z perspektywy mentora. Tomasz jest doświadczonym specjalistą w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i zgodności z 13-letnim doświadczeniem w obszarze przestępczości finansowej. Praca Tomasza polega na dużym zaangażowaniu i byciu otwartym ekspertem merytorycznym, realizującym złożone projekty zmian regulacyjnych i strategicznych, w tym wielofazowych zmian systemowych na dużą skalę. Zdaniem Tomasza taka forma mentoringu to dobra okazja do poznania nowych osób w organizacji i podzielenia się własnym doświadczeniem. Dodał, że to dobra zabawa i wspaniała okazja do zadawania pytań, których w innych okolicznościach bałoby się zadać. 

Dlaczego warto? 

Jak widać, błyskawiczny  mentoring jest dla podopiecznych okazją do zbudowania silniejszej sieci i nawiązania kontaktów z rówieśnikami. Mentorom daje to szansę na wzmocnienie pozycji pracowników i zachęcenie ich do pełnego wykorzystania ich potencjału. Dodatkowo, mentorzy mogą poznać nowe sposoby myślenia i spojrzeć na niektóre aspekty swojej pracy ze świeżej perspektywy, co pozytywnie wpłynie na ich umiejętności przywódcze. Podsumowując akcję mentoringową zorganizowaną przez Fight FinCrime Community of Practice, powiedziałabym - ,,bądź gotowy na przyszły rok - wrócimy”. 

 

 

Author: Aleksandra Banasiak
Image: Canva

Colab with Unis: Karolina Janisiewicz

26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.

Więcej

Zagrożenie jakim jest handel dzikimi zwierzętami

Tygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.

Więcej

Brytyjski sektor charytatywny a AML

Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Więcej

Zwalczanie niewolnictwa we współczesnym świecie

Ponad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.

Więcej

Transformacja cyfrowa w sektorze bankowym

Jakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.

Więcej

Fight FinCrime Forum 2023 już w listopadzie!

Walka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.

Więcej