Zwalczanie niewolnictwa we współczesnym świecie

Ponad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.

Najwyższe wskaźniki niewolnictwa

Współczesne niewolnictwo jest ,,ukryte na widoku’’ i jest głęboko splecione z życiem na całym świecie. MOP (Międzynarodowa Organizacja Pracy) szacuje, że współczesne niewolnictwo dotyka ponad 50 milionów ludzi na całym świecie, a od 2016 r. liczba ta wzrosła o 10 milionów. Jest to spowodowane narastającymi i bardziej złożonymi konfliktami, degradacją środowiska, migracją spowodowaną klimatem, globalnym ograniczaniem praw kobiet oraz społecznym i gospodarczym wpływem pandemii  koronawirusa. Jest to wielomiliardowy biznes, który każdego roku generuje nielegalne zyski o wartości do 150 miliardów dolarów. Prawie połowa tych rocznych zysków (46,9 miliardów dolarów) generowana jest w krajach rozwiniętych, w tym w Wielkiej Brytanii. Każdego dnia korzystamy z produktów lub usług, które mają ukryty koszt ludzki; jest głęboko zakorzeniony w naszym społeczeństwie jako przejaw skrajnej nierówności. Stwierdzono, że kraje G20 podsycają nowoczesne niewolnictwo za pośrednictwem globalnych łańcuchów dostaw, w ramach których produkty zagrożone są importowane i dystrybuowane w całej gospodarce. Globalny indeks niewolnictwa ujawnił dziesięć krajów o najwyższym rozpowszechnieniu współczesnego niewolnictwa, którymi są Korea Północna, Erytrea, Mauretania, Arabia Saudyjska, Turcja, Tadżykistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Afganistan i Kuwejt. Stwierdzono, że sześć krajów z grupy G20 należy do krajów o największej liczbie osób żyjących we współczesnym niewolnictwie, w tym Indie, Chiny i Stany Zjednoczone.

Współczesne niewolnictwo – czym jest?

Współczesne niewolnictwo można zdefiniować jako nielegalny handel ludźmi – gdzie są oni kupowani, sprzedawani i wykorzystywani. Często jest ono ukryte, wiąże się lub ma miejsce równolegle z szeregiem nadużyć i innych przestępstw, takich jak handel narkotykami, nielegalny handel dziką fauną i florą oraz pranie pieniędzy. Współczesne niewolnictwo może być terminem zbiorczym, obejmującym przestępstwa handlu ludźmi, zniewolenia i pracy przymusowej zgodnie z brytyjskim prawem przeciwdziałającym niewolnictwu. Polega na kontroli i wykorzystywaniu ludzi do gier finansowych. Osoby będące ofiarami współczesnego niewolnictwa charakteryzują się tym, że są własnością pracodawcy lub są przez niego wykorzystywane, są zmuszane do pracy w obliczu zagrożenia fizycznego lub psychicznego, są traktowane jak towar i są ograniczane fizycznie lub mają ograniczoną wolność.

Rodzaje niewolnictwa

Istnieją różne rodzaje współczesnego niewolnictwa, ale najpowszechniejsze to wyzysk w pracy, niewola domowa, wykorzystywanie seksualne (może być również wykorzystywaniem seksualnym dzieci) i wykorzystywanie przestępcze. 
Najbardziej powszechnym rodzajem współczesnego niewolnictwa jest wyzysk pracy. To sytuacja, w której ofiara jest zmuszana do pracy wbrew swojej woli lub pod groźbą kary. 
Służebność domowa ma miejsce wtedy, gdy od ofiary zwykle oczekuje się pracy w domu danej osoby, może to mieć formę kontrolowanego małżeństwa, związku lub w środowisku dalszej rodziny. 
Wykorzystywanie seksualne ma miejsce wtedy, gdy ofiara jest zmuszana do świadczenia usług seksualnych za pieniądze. 
Wykorzystywanie seksualne dzieci odnosi się do uwodzenia i wykorzystywania osób poniżej 18. roku życia. 
Wykorzystywanie przestępcze ma miejsce wtedy, gdy ofiara jest zmuszana do pracy lub angażowania się w działalność związaną z gangami przestępczymi, np. kradzież lub oszustwo.

Smutna rzeczywistość

Pomimo wzrostu liczby współczesnego niewolnictwa, działania rządu uległy stagnacji, a żaden kraj nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju, jakim jest położenie kresu współczesnemu niewolnictwu, pracy przymusowej i handlowi ludźmi do roku 2030. Pomimo ustawodawstwa wielu krajów, na przykład ustawy o współczesnym niewolnictwie z 2015 r. (Wielka Brytania) rosnąca liczba współczesnego niewolnictwa pokazuje, że jest ono nieskuteczne; ustawy nie radzą sobie z tym, do czego zostały zaprojektowane. 

Kolejne kroki

Wzywa się rządy do położenia kresu współczesnemu niewolnictwu na swoich wybrzeżach i w łańcuchach dostaw. Pięć kluczowych obszarów, w których rządy powinny podjąć działania, to:

  1. Wdrożyć silniejsze środki zwalczania pracy przymusowej w publicznych i prywatnych łańcuchach dostaw, poprzez wprowadzenie przepisów powstrzymujących rządy i przedsiębiorstwa od pozyskiwania towarów lub usług związanych ze współczesnym niewolnictwem.
  2. Wdrożyć środki przeciwdziałające niewolnictwu do działań humanitarnych i kryzysowych oraz zadbać o to, aby prawa człowieka były uwzględniane w wysiłkach na rzecz budowy zielonej gospodarki.
  3. W kontaktach z represyjnymi reżimami traktować prawa człowieka priorytetowo, dokładając należytej staranności, aby zapewnić, że jakikolwiek handel, działalność gospodarcza lub inwestycja nie przyczynia się do pracy przymusowej, narzuconej przez państwo, ani nie czerpie z niej korzyści.
  4. Skoncentrować się na zapobieganiu i ochronie bezbronnych grup społecznych poprzez zapewnienie wszystkim dzieciom, w tym dziewczętom, edukacji na poziomie podstawowym i średnim.
  5. Zapewnić w prawodawstwie skuteczną ochronę cywilną i karną mającą na celu rozwiązanie problemu małżeństw przymusowych i małżeństw dzieci, w tym podniesienie wieku zawarcia małżeństwa do 18 lat w przypadku dziewcząt i chłopców, bez wyjątków.

Reakcja Grupy NatWest na współczesne niewolnictwo

Współczesne niewolnictwo jest widoczne na każdym poziomie społeczeństwa, w tym, w całym sektorze finansowym. Ponieważ współczesne niewolnictwo ma na celu, przede wszystkim, zysk finansowy, sektor finansowy ma do odegrania znaczącą rolę w wykrywaniu wzorców, które mogą wynikać z przymusu, wyzysku i niewłaściwego wykorzystania rachunków bankowych. Grupa NatWest jest zaangażowana w walkę ze współczesnym niewolnictwem i co roku przedstawia swoje zobowiązania w tym zakresie. Celem NatWest jest dokonanie przeglądu i zajęcie się zagrożeniami dla praw człowieka, w tym zagrożeniami związanymi ze współczesnym niewolnictwem, w całym łańcuchu wartości. Ich podejście do współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi ewoluuje, aby dotrzymać kroku zmieniającemu się środowisku zewnętrznemu. Obecne prace skupiają się na przeglądzie i aktualizacji polityk i procesów, takich jak karta dostawcy, odświeżone wartości i uwzględnienie ułatwiania niewolnictwa w polityce wypowiadania się. NatWest ocenia swój łańcuch dostaw pod kątem ryzyka współczesnego niewolnictwa, upewniając się, że dostawcy spełniają kluczowe wskaźniki zrównoważonego rozwoju. Wzmocniły swoje działania mające na celu zwalczanie handlu ludźmi jako obszaru przestępczości finansowej, wykorzystując dane i analizy do wykrywania oznak współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. W całej grupie współpracownicy są szkoleni na temat współczesnego niewolnictwa, aby mieć pewność, że ludzie rozpoznają jego oznaki i wiedzą, jak zgłaszać wszelkie wątpliwości. Istnieje regularna współpraca z zainteresowanymi stronami, w tym organizacjami charytatywnymi, aby zapewnić głębokie zrozumienie współczesnego niewolnictwa i wszelkich zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym. Grupa NatWest aktywnie pracuje na rzecz osiągnięcia celu zrównoważonego rozwoju, jakim jest położenie kresu współczesnemu niewolnictwu, pracy przymusowej i handlowi ludźmi do 2030 r., jednak aby tak się stało, wymaga to współpracy ze strony rządów, organizacji i ludzi.

Wnioski

Podsumowując, współczesne niewolnictwo jest problemem globalnym, przenikającym wszystkie poziomy naszego społeczeństwa. Liczba ofiar stale rośnie, a koszty ludzkie są oczywiste. Stale zmieniające się środowisko, w którym żyjemy, pozwoliło na rozwój współczesnego niewolnictwa, a wraz z nim zyski finansowe osiągane przez przestępców, z coraz większą szkodą dla ofiar. Jako społeczeństwo musimy zachować czujność, w obliczu potencjalnego współczesnego niewolnictwa, na wszystkich poziomach. Rządy i organizacje muszą dołożyć wszelkich starań, aby zapobiec współczesnemu niewolnictwu, przy czym więcej pracy powinno polegać nie tylko na osiągnięciu celów, ale także pomocy zaangażowanym osobom i zapobieganiu dalszemu angażowaniu się.
 

 

Autor: Emma White

Tłumaczenie: Judyta Tachasiuk

Grafika: Canva

Colab with Unis: Karolina Janisiewicz

26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.

Więcej

Zagrożenie jakim jest handel dzikimi zwierzętami

Tygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.

Więcej

Brytyjski sektor charytatywny a AML

Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Więcej

Transformacja cyfrowa w sektorze bankowym

Jakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.

Więcej

Fight FinCrime Forum 2023 już w listopadzie!

Walka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.

Więcej

Moc błyskawicznego mentoringu w FinCrime

„Najbliżsi ludzie określają mój poziom sukcesu lub porażki. Im lepsi oni, tym lepszy ja. A jeśli chcę wejść na najwyższy poziom, mogę to zrobić tylko z pomocą innych ludzi. Musimy wznieść się wyżej”. – Johna C. Maxwella

Odkryj dynamiczny świat flash mentoringu w dziedzinie przeciwdziałania prania pieniedzy AML. Poznaj jak szybki i ukierunkowany mentoring zmienia branżę FinCrime.

Więcej