Czy wiedziałeś_aś, że…? Współzałożyciel Twittera Jack Dorsey sprzedał swój pierwszy tweet w formie NFT za ponad 2,9 mln$. Kupujący z Malezji, Sina Estavi, porównał zakup do zakupu obrazu Mony Lisy. Tweet został kupiony za pomocą kryptowaluty Eter, rywala Bitcoina. W artykule dowiesz się czym są NFT, jak są zależne od kryptowalut, oraz jakie ryzyka są z nimi związane w dziecinie FinCrime.
Niewymienialny token jest cyfrowym aktywem (od dzieł sztuki, GIFów, przez video, wydarzenia sportowe, po muzykę oraz tweety), który jest kupowany i sprzedawany online. Każdy NFT posiada własny, unikalny podpis cyfrowy, dzięki czemu jest niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju. NFT zapewnia artystom i internetowym twórcom wyjątkową możliwość sprzedaży swoich dzieł, ponieważ nie muszą już polegać na galeriach sztuki lub domach aukcyjnych. Zamiast tego mogą sprzedać swoje dzieła bezpośrednim odbiorcom w formie NFT, co również pozwala im zachować większe zyski.
Ponadto artyści mogą pobierać opłaty licencyjne, dzięki czemu otrzymują procent ze sprzedaży za każdym razem, gdy ich sztuka zostanie sprzedana nowemu właścicielowi. Jest to atrakcyjna cecha, ponieważ artyści na ogół nie otrzymują przyszłych wpływów po pierwszej sprzedaży ich dzieł. Z perspektywy kupującego, daje mu to szansę posiadania oryginalnego, niepowtarzalnego aktywa.
Pieniądze papierowe oraz kryptowaluty są zamienne, co oznacza, że nie są unikalne i można je wzajemnie wymieniać/handlować. Mają też taką samą wartość - banknot jednodolarowy w Nowym Jorku ma taką samą wartość, jak banknot jednodolarowy w Miami; jeden Bitcoin jest zawsze równy innemu Bitcoinowi, niezależnie od tego, gdzie został wyemitowany. Jednak każdy NFT jest niepowtarzalny i niezastąpiony, przez co niemożliwe jest, aby jeden niewymienialny token był równy innemu, a więc jeden klip ‘NBA Top Shot’ nie jest równy ‘EVERYDAYS: The first 5000 days’, nawet jeśli oba mają formę NFT.
W czwartym kwartale 2021 r. środki wysłane na rynki NFT przez nielegalne adresy znacznie wzrosły - o ok. 1,4 miliona dolarów. Dodatkowo istnieje możliwość kradzieży tożsamości – oszust udający ulicznego artystę Banksy'ego sprzedał dzieła sztuki w formie NFT o wartości 900 000 dolarów. Monitorowanie ruchu dzieł sztuki jest z natury trudniejsze niż śledzenie waluty. Według Departamentu Skarbu USA ryzyko to jest zwiększone w kontekście NFT, ponieważ:
W rezultacie organy regulacyjne coraz bardziej koncentrują się na zapobieganiu nielegalnemu wykorzystywaniu technologii. Badanie Departamentu Skarbu USA zawiera kilka rozważań dotyczących transakcji NFT:
Autorzy: Isha Dutt, Chinmaya Bisht
Tłumaczenie: Filip Jaszczuk
Zdjęcia:shutterstock
Artykuł stworzony na podstawie:
https://www.forbes.com/advisor/investing/nft-non-fungible-token/
https://www.investopedia.com/non-fungible-tokens-nft-5115211
https://www.natlawreview.com/article/treasury-s-study-discusses-financial-crimes-and-nfts
https://cointelegraph.com/nonfungible-tokens-for-beginners/fungible-vs-nonfungible-tokens-what-is-the-difference
https://101blockchains.com/fungible-vs-non-fungible-tokens/
26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.
WięcejTygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.
WięcejSektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.
WięcejPonad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.
WięcejJakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.
WięcejWalka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.
WięcejWarszawa, Poland
Warszawa, Poland
Warszawa, Poland