Fight FinCrime Forum zwyciężyło w kategorii Industry Partnership podczas ICA Compliance Awards Europe 2023. Tym samym, uznany został wyjątkowy wkład tegoż wydarzenia w zwalczanie przestępczości finansowej i spełnianie wysokich standardów w obszarze zgodności dotyczącej przestrzegania regulacji oraz norm prawnych związanych z przeciwdziałaniu przestępczości finansowej.
ICA Compliance Awards jest jedyną w Wielkiej Brytanii nagrodą przyznawaną zespołom i osobom ze społeczności zajmującej się zapobieganiem przestępstwom finansowym i zgodnością z przepisami (z ang. compliance), mającą na celu uznanie inicjatyw i osiągnięć w tej branży w ostatnich 12-18 miesiącach. Tego wieczoru celebrowano osiągnięcia łącznie 119 finalistów wyłonionych w 18 kategoriach. Wyboru zwycięzców na rok 2023 dokonało cenione jury składające się z 66 starszych liderów compliance ze wszystkich członków ICA, ekspertów merytorycznych ICA i szerszej społeczności ds. zgodności. Prezes ICA, Bill Howarth tak podsumował wygraną Fight FinCrime Forum oraz pozostałych laureatów: „Gratulujemy NatWest Group ich wybitnych osiągnięć i dążenia do doskonałości w zapobieganiu przestępstwom finansowym i przestrzeganiu przepisów. Jesteśmy pod wrażeniem ilości i jakości zgłoszeń i gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym uczestnikom za współpracę, innowacyjność i poświęcenie. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli we wczorajszej ceremonii i zapraszamy ponownie na kolejną edycję w 2024 roku.”
Fight FinCrime Forum 2022 było bezpłatnym wydarzeniem hybrydowym dotyczącym przestępczości finansowej, współorganizowanym przez Fight FinCrime Community of Practice (FCCOP), wspieranym przez polski oddział National Westminster Bank plc wraz z innymi zainteresowanymi stronami specjalizującymi się w compliance. Pierwotna wersja wydarzenia – z 2020 roku – odbyła się w formie quizu, dotyczącego przeciwdziałania przestępczości finansowej, mającym na celu budowanie kultury i świadomości compliance poprzez interakcję w całej branży. Podstawą koncepcji jest idea wzajemnego uczenia się i wspólnej platformy oraz budowania kultury compliance, jako kluczowego elementu skutecznego przeciwdziałania przestępczości finansowej w całym sektorze.
Wspomniany zespół - FCCOP – chcąc rozszerzyć skalę wydarzenia, w 2021 r. zaprosił NatWest Group i International Compliance Association (ICA) do współorganizacji wydarzenia. Ponadto, dodano cztery webinary na temat zapobiegania przestępstwom finansowym, aby pokazać różne aspekty (dwa zostały przeprowadzone przez członków FCCOP, dwa przez zewnętrznych specjalistów, w tym Tima Taylora z ICA). W rezultacie wydarzenie z 2021 roku zgromadziło blisko 1500 osób z ponad 40 firm, z 10 krajów. Dodatkowo, 25 drużyn rywalizowało w quizie Fight FinCrime.
Podczas organizacji Fight FinCrime Forum 2022 udało się pozyskać kolejnych partnerów - NatWest Group, ICA, PwC Polska Warszawa, Politechnikę Warszawską, CIONET Polska, ASIS International oraz partnerów medialnych: Money.pl i My Company Polska. Wspólnie zorganizowali całodniową konferencję dla ponad 5000 uczestników z 200 firm, z 35 krajów. Celem organizatorów było zaangażowanie i zgromadzenie silnej reprezentacji ekspertów z różnych obszarów compliance - organów regulacyjnych, organów ścigania, stowarzyszeń zawodowych, instytucji finansowych i pracowników firm konsultingowych. Forum miało umożliwić dzielenie się spostrzeżeniami, inicjowanie dyskusji i pokazanie, jak ważne jest, że współpraca publiczno-prywatna jest niezbędna do walki z przestępczością finansową. Tematy poruszone podczas konferencji obejmowały przestępstwa finansowe w Metaversie, handel ludźmi, SAR, aktualne perspektywy w compliance czy kryptowaluty. Centralnym punktem dnia była dyskusja panelowa na temat współpracy publiczno-prywatnej w zapobieganiu przestępczości finansowej z udziałem byłego dyrektora FCA, a obecnie prezesa NatWest - Sir Howarda Daviesa - oraz przedstawicieli ICA, FBI i PwC. W związku z faktem, iż impreza organizowana była w Polsce, aby sprostać zapotrzebowaniu paneli o tej tematyce w języku ojczystym - dwie sesje zostały poprowadzone w języku polskim: przez polską policję oraz Generalny Inspektorat Informacji Finansowej.
Organizacja tego wydarzenia stanęła przed kilkoma wyzwaniami. Po pierwsze, post-pandemiczna publiczność pragnęła wydarzenia na żywo, które pozwoliłoby na spotkanie z różnego rodzaju specjalistami, poznanie ich opinii, a także nawiązanie nowych kontaktów w środowisku. Po drugie, organizatorzy borykali się z problemem - jak skutecznie wypełnić program, mało jeszcze znanego wówczas wydarzenia. Wreszcie – duże wyzwanie stanowiło zebranie i potwierdzenie udziału przedstawicieli wszystkich odpowiednich obszarów: instytucji finansowych i operacji związanych z przestępczością finansową, organów regulacyjnych, jednostek analityki finansowej, organów ścigania, środowisk akademickich i stowarzyszeń zawodowych.
Działania marketingowe, które prowadzone były poprzez Facebooka, LinkedIna, liczne wewnętrzne newslettery, artykuły w prasie, a także poprzez marketing szeptany, zaowocowały nieporównywalnie większym zasięgiem wydarzenia w różnych regionach geograficznych, branżach i grupach odbiorców.
Konferencja odbyła się 18 października 2022 r. w trybie hybrydowym, pomimo wielu niewiadomych, w tym Covid, wojna na Ukrainie czy możliwość zamknięcia granic USA, które uniemożliwiłoby przyjazd przedstawiciela FBI. FCCOP z powodzeniem stworzyło międzybranżową platformę wymiany wiedzy dla profesjonalistów zajmujących się przestrzeganiem przepisów dotyczących przestępstw finansowych, a także dla znacznie szerszej publiczności, w tym laików, zainteresowanych tym tematem. Wachlarz tematyki sesji był szeroki: od bardzo eksperckich (np. sesja NCA na temat przygotowania SAR), przez bardziej ogólne (np. przeglądy działań FBI i Charity Commission w zakresie zwalczania przestępczości finansowej; sesja polskiej policji na temat wpływu Covid na przestępczość finansową), po sesje zainteresowania publicznego (np. sesja prof. Witolda Orłowskiego o perspektywach gospodarczych i korzeniach przestępczości). Z powodzeniem zaangażowano zarówno wysokiej klasy ekspertów (Sir Howard Davies, dyrektor FBI Michael Birley, Shilpa Arora z ACAMS i Pekka Dare z ICA), jak i pracowników z NCA, NatWest Group, ING i PwC w przygotowanie i dostarczenie sesji.
To partnerstwo zapewniło synergię, która zaowocowała frekwencją przekraczającą wszelkie założenia i oczekiwania. Pierwsza edycja Fight FinCrime zorganizowana przez FCCOP zgromadziła zaledwie 200 uczestników z kilku firm z Polski, Wielkiej Brytanii i Indii. Druga edycja, która była pierwszym przedsięwzięciem partnerskim, zaowocowała blisko 1500 osobami z ponad 40 firm, z 10 krajów. Fight FinCrime Forum 2022 zgromadziło ponad 5000 unikalnych uczestników (około 350 fizycznie w Warszawie), z około 200 firm, z 35 krajów. Oznacza to przeogromny wzrost liczby uczestników, firm oraz krajów względem lat poprzednich.
Fight FinCrime Forum, które zaczęło się jako quiz drużynowy zorientowany na NatWest, dzięki ciężkiej pracy i pasji, przekształciło się w największe wydarzenie o tematyce przestępczości finansowej, jakie kiedykolwiek zorganizowano w Polsce i prawdopodobnie jedno z największych bezpłatnych wydarzeń dla ekspertów ds. przestępczości finansowej z całego świata.
Kolejnymi krokami, jaki zamierzają podjąć organizatorzy wydarzenia, to rozszerzenie tematów o przestępstwa przeciwko środowisku, ESG i sesje dotyczące ryzyka klimatycznego. Dalszym celem Forum jest stanie się bazą do stworzenia międzybranżowego think tanku ds. compliance.
Jest to pierwsze wydarzenie w Polsce, które zgromadziło tak wielu specjalistów ds. zgodności z przestępstwami finansowymi na jednej platformie, dające możliwość poznania najnowszych trendów rynkowych, międzynarodowych zmian regulacyjnych i legislacyjnych, najlepszych praktyk wdrożeniowych oraz wysłuchania najnowszych rozwiązań od ekspertów z całego obszaru regulacyjnego, organów ścigania, innowatorów i dostawców w obszarze przestępczości finansowej, do których inaczej nie mieliby dostępu w jednym miejscu.
Fight FinCrime Forum wywołało zamierzoną dyskusję na temat siły stojącej za networkingiem - wymianą doświadczeń -w obszarze compliance. Konferencja pokazała potrzebę stwarzania okazji do uczenia się od siebie nawzajem, nawiązywania kontaktów i debatowania. Networking osobisty umożliwia swobodny przepływ myśli i pomysłów, sprzyja opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań i zwiększa nasze możliwości powstrzymania przestępców przed wykorzystaniem systemu finansowego do popełniania przestępstw przeciwko ludziom, rodzinom i firmom.
Pracownicy z NatWest Group w Polsce stworzyli platformę, która, miejmy nadzieję, będzie się rozwijać organicznie i dalej wspierać dojrzałą kulturę compliance. Fight FinCrime Forum 2022 dotyczyło nawiązywania kontaktów, współpracy i różnorodności w walce z przestępczością finansową – te same zasady powinny być powielane w każdym sektorze biznesowym, w którym współpraca publiczno-prywatna pozwala osiągać znaczące wyniki.
Zdobycie nagrody ICA Award, uznanego na całym świecie stowarzyszenia i organizatora szkoleń, pomaga nie tylko budować reputację Fight FinCrime Forum, ale także kształtuje kariery specjalistów na nadchodzące lata i wzmacnia wiarygodność sektora compliance w zakresie FinCrime.
Informacje o kolejnym Fight FinCrime Forum 2023 dostępne na stronie: fightfincrime.pl/
26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.
WięcejTygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.
WięcejSektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.
WięcejPonad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.
WięcejJakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.
WięcejWalka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.
WięcejWarszawa, Poland
Warszawa, Poland
Warszawa, Poland