W ostatnim czasie zaczęłam podejrzewać, że ktoś ukradł słońce znad Warszawy. Codziennie rano kiedy wstaję i odsłaniam zasłony wita mnie za oknem przytłaczająca szarość. Czasami bywa nawet gorzej kiedy ciężkie chmury pokrywają niebo i siąpi z nich przenikliwie zimny deszcz. Z biegiem dnia robi się już tylko gorzej, bo zamiast jaśniej, coraz ciemniej.
Nie ma to jak zachęcić czytelnika do dalszej lektury. Chciałam jednak podzielić się z Wami inspiracją, która natchnęła mnie do researchu i redaktorskiej pracy. Kiedy za oknem panuje taka demotywująca szarówka, ciepły domek, kocyk i herbatka brzmią niezwykle kusząco, nieprawdaż? Cóż jednak robić w domu w te wszystkie zimowe wieczory w oczekiwaniu na pierwsze promienie wiosennego słońca? Najprostsza odpowiedź jaka przychodzi mi do głowy to: czytać i oglądać! Trudniejsze jest już natomiast pytanie: ale co tu czytać i oglądać?! I tutaj, drogi czytelniku lub czytelniczko, mam nadzieję przyjść z małą pomocą i podpowiedzieć jak połączyć przyjemne z pożytecznym. Bo czemu oglądanie filmu czy lektura książki dla przyjemności nie może nieść ze sobą także waloru edukacyjnego? Otóż może!
W cyklu rozpoczynającym się tym artykułem będę dostarczać ciekawych pozycji filmowych, serialowych lub książkowych związanych z tematem prania pieniędzy, przestępstw finansowych, czy po prostu globalnego systemu finansowego. W pierwszej kolejności skupimy się przede wszystkim na praniu pieniędzy. Pomimo że tematyka wydaje się raczej branżowa, gwarantuję, że wszystkie zaproponowane przeze mnie pozycje możecie oglądać w towarzystwie przyjaciół czy rodziny i każdy, niezależnie od poziomu wiedzy o praniu pieniędzy, będzie bawić się równie dobrze. Niektóre z polecanych pozycji są dobrze znanymi produkcjami o których było głośno w momencie ich premiery. Starałam się jednak znaleźć także te nieco mniej znane, które okażą się równie interesujące. Mam nadzieje, że znajdziecie coś ciekawego dla siebie.
Cykl otworzy produkcja platformy Amazon Prime pt.: This Giant Beast That is the Global Economy - Money Laundering: A How to Guide (S1E1) (dostępna jest polska wersja napisów).
Co byś zrobił, drogi czytelniku, gdybym wręczyła Ci walizkę pełną pieniędzy i poprosiła o ich wypranie? To pytanie słyszałeś najprawdopodobniej kilkukrotnie (i najpewniej usłyszysz jeszcze wiele razy) podczas rozmów o pracę na stanowiska, które zajmują się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Kal Penn, prowadzący program, amerykański aktor i członek administracji Białego Domu za czasów Baracka Obamy, zadał sobie to samo pytanie i postanowił znaleźć na nie satysfakcjonującą odpowiedź.
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie kariery w praniu pieniędzy jest czerpanie z wieloletniego dorobku starszych kolegów. Z takiego samego założenia wyszedł Kal i rozpoczął swoją przygodę od spotkania ze skazanym za pranie pieniędzy Humbertem Aguilarem, pytając go o wskazówki dotyczące skutecznego prania pieniędzy. Humberto Aguilar, który odbył już karę pozbawienia wolności, wyjaśnił w jaki sposób prał pieniądze pochodzące z handlu narkotykami w Miami przy pomocy domów męskich uciech w Panamie z wykorzystaniem szwajcarskiego systemu bankowego (bo którego by innego…).
Raje podatkowe są zagadnieniem, które nie może zostać pominięte przy okazji omawiania tematu prania pieniędzy. Z tego powodu udajemy się na Cypr z wizytą do firmy zajmującej się prawem międzynarodowym (jedynej, które zgodziła się wystąpić w programie), która specjalizuje się w zakładaniu spółek. Czy jest to skomplikowane? Ile kosztuje założenie spółki na Cyprze? W jaki sposób beneficjent rzeczywisty może się ukryć w strukturze przy pomocy nominowanego akcjonariusza czy dyrektora? Jak się okazuje, po 2013 roku (kryzys sektora bankowego na Cyprze) istnieją lepsze miejsca do zakładania firm w celu prania pieniędzy niż Cypr. Zastawialiście się może kiedyś w którym stanie USA jest najwięcej zarejestrowanych firm? Uwaga spolier: w Delaware. Czy wiecie ile firm jest zarejestrowanych pod jednym z najpopularniejszych adresów? W 2012 roku było ich więcej niż 285 000. Jak długo zajmuje założenie firmy w Delaware? Czasem nawet mniej niż 30 sekund.
Cały odcinek jest skrótowym kompendium wiedzy z tematyki przeciwdziałania praniu pieniędzy. Porusza najbardziej popularne tematy takie jak etapy prania pieniędzy, SARy, PEPy, aferę Panama Papers i Mossac Fonsecca, przedstawia rodzaje działalności gospodarczej które są najczęściej wykorzystywane w celu prania pieniędzy oraz wyjaśnia, dlaczego tak jest.
Następnym razem, gdy Twoja ciocia albo babcia spyta Cię podczas rodzinnego obiadu czym ty się tak w ogóle w tej pracy się zajmujesz, zamiast wyjaśniać zawiłości branży, może po prostu puść im pierwszy odcinek serii “This Giant Beast […]”. Kiedy będziesz pomagał swojemu koledze przygotować się do rozmowy o pracę w banku na stanowisko związane z praniem pieniędzy, zamiast kazać mu czytać artykuły na Wikipedii o praniu pieniędzy, poleć mu ten serial. Następnym razem, gdy sam będziesz przygotowywał się do rozmowy o awans, na wieczór przed, w ramach relaksu, sam obejrzyj ten odcinek. Gwarantuję Ci dobrą zabawę oraz odświeżenie ważnych tematów. No i co najważniejsze. Dostaniesz odpowiedź na pytanie co robić, gdy szef da Ci do wyprania walizkę pełną pieniędzy.
Gorąco zachęcam do obejrzenia wszystkich odcinków serialu, z których dowiecie się między innymi o sztucznej inteligencji czy walce o długowieczność.
Ocena IMDB: 7.7/10 (z 807 ocen)
Autor: Agata Kossowska
26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.
WięcejTygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.
WięcejSektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.
WięcejPonad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.
WięcejJakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.
WięcejWalka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.
WięcejWarszawa, Poland
Warszawa, Poland
Warszawa, Poland