Filmy i książki #2: Zbyt wielcy, by upaść

W ekonomii istnieje teoria mówiąca, że pewne korporacje (zwłaszcza finansowe) są na tyle duże, że ich upadłość miałaby katastrofalne konsekwencje nie tylko dla tego segmentu, ale całej gospodarki. Obawiając się tych reperkusji, rządy są bardziej skłonne do ich wspierania. Koncepcja „zbyt wielkich, by upaść” powstała na długo przed kryzysem w 2008 roku, jednak wydarzenia lat 2007-2008 dowiodły, że teoria jest prawdziwa.

Produkcja HBO przedstawia wydarzenia z 2008 roku z perspektywy Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych (Henry’ego Paulsona), Przewodniczącego Systemu Rezerw Federalnych (Bena Bernanke) oraz Prezesa Banku Rezerw Federalnych z Nowego Yorku (Tima Geithnera). Tuż po tym jak Bear Stearns upadło i zostało sprzedane JP Morgan Chase, w 2008 roku, pojawiło się widmo kolejnej upadłości w segmencie bankowym – zagrożony był Lehman Brothers.

Po tym jak JP Morgan kupiło Bear Stearns z rządowym wsparciem, Henry Paulson i Ben Bernanke odmówili dalszych subsydiów i zmusili szefów największych banków do rozwiązania problemu, w ich własnym zakresie, bez udziału państwa. Zakładam, że nie zaskoczę nikogo wspominając, że koniec końców Lehman Brothers jednak ogłosił upadłość. Ich upadek spowodował poważne problemy na globalnym rynku (nie tylko bankowym). Ludzie zaczęli masowo wypłacać z banków pieniądze, banki zamroziły środki na kontach swoich klientów i przestały udzielać kredytów. Komentując ówczesne wydarzenia, przewodniczący Systemu Rezerw Federalnych stwierdził, że kredyt ma moc budowania współczesnej gospodarki, lecz jego brak potrafi ją szybko i bezwzględnie zniszczyć.

Na domiar złego, w tamtym czasie, ubezpieczeniowy gigant AIG również zaczął popadać w tarapaty. Pomimo początkowej niechęci, Skarb Państwa wsparł AIG pożyczką w wysokości 85 miliardów dolarów. 

Napisy końcowe podsumowują film z perspektywy wcześniej wspomnianej teorii ekonomicznej – 10 instytucji finansowych posiada 77% wszystkich aktywów bankowych w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to zatem smutne potwierdzenie tytułu - te firmy są, zbyt wielkie by upaść.

Ocena IMDb: 7.3/10 (z ponad 18 tys. ocen)

Dostępny na: HBO Max

Autor: Agata Kossakowska

 

Colab with Unis: Karolina Janisiewicz

26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.

Więcej

Zagrożenie jakim jest handel dzikimi zwierzętami

Tygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.

Więcej

Brytyjski sektor charytatywny a AML

Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Więcej

Zwalczanie niewolnictwa we współczesnym świecie

Ponad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.

Więcej

Transformacja cyfrowa w sektorze bankowym

Jakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.

Więcej

Fight FinCrime Forum 2023 już w listopadzie!

Walka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.

Więcej