Filmy i książki #3: Brudna forsa. Banki karteli

Brudna forsa to serial dokumentalny przedstawiający korporacyjne skandale oraz korupcję w świecie biznesu. Odcinek zatytułowany „Cartel Bank” opowiada historię globalnego banku, który nie przejmował się z kim współpracuje, ignorował regulacje rynku finansowego i brał aktywny udział w praniu pieniędzy.  

W 2002 roku, HSBC kupił Bital, meksykański bank, który w tamtym czasie był bardzo popularny, zwłaszcza w regionach gdzie produkowano narkotyki. Przed dokonaniem zakupu, HSBC przeprowadził ocenę ryzyka potencjonalnego nabytku. Jej wynik był najniższym z możliwych do osiągnięcia. Meksykański bank nie mieścił się w żadnych racjonalnie narzuconych ramach ryzyk. Pomimo to, HSBC sfinalizował zakup. Akceptowanie gotówki pochodzącej z handlu narkotykami było powszechną praktyką wśród pracowników banku Bital, którzy wraz z fuzją stali się pracownikami HSBC. Bank ten stał się właścicielem kont, przez które przechodziły pieniądze karteli.

Historia jest wstrząsająca z kilku względów. Najbardziej rażąca dla mnie jest umyślność działania HSBC. Niemniej szokujące jest także jej zakończenie. Bank przyznał się w końcu do rażących zaniedbań (wykroczeń? - nawet nie wiem, jak to nazwać) i poszedł na ugodę z regulatorem. Zgodzili się zapłacić $1.9 miliona kary. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że to ogromna kwota, nieprawdaż? Może i tak, gdyby nie fakt, że jest to równowartość zarobku jaki HSBC osiągało w tamtym czasie w około 5 tygodni.

Historia o tym jak robić rzeczy, których się nie powinno.

Poza tym odcinkiem, zachęcam do obejrzenia reszty, dwóch wypuszczonych sezonów. Wszystkie są równie szokujące, co interesujące. 

Brudna forsa (Serial TV 2018- ) - Filmweb 

Dostępny na Netflix 

Ocena na IMBb: 8.1/10 (9.8k ocen)

 

Autor: Agata Kossowska

Colab with Unis: Karolina Janisiewicz

26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.

Więcej

Zagrożenie jakim jest handel dzikimi zwierzętami

Tygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.

Więcej

Brytyjski sektor charytatywny a AML

Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Więcej

Zwalczanie niewolnictwa we współczesnym świecie

Ponad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.

Więcej

Transformacja cyfrowa w sektorze bankowym

Jakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.

Więcej

Fight FinCrime Forum 2023 już w listopadzie!

Walka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.

Więcej