Wpływ rozwoju AI na przestępstwa finansowe

Zwyczajne rozmowy, programowanie, obrazy, muzyka czy nawet przepisy kulinarne – sztuczna inteligencja (AI) napędzana możliwością generowania treści jest powszechnie wymieniana w różnych środowiskach. Technologia się rozwija i będzie robiła to dalej, a obecne tempo tego procesu może sprawić, że trudno za nią nadążyć. Mnogość możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji jest ogromna, a kreatywność ludzi jeszcze ją powiększa. Zobacz jaki wpływ ma rozwoj AI na świat oszustw finansowych.

Jeden z najczęściej przywoływanych produktów – ChatGPT – jest popularny ze względu na swój otwarty charakter. Jest to konwersacyjny chatbot, który wykorzystuje duży model językowy (Large Language Model – LLM) AI do udzielania odpowiedzi na pytania zadawane przez operatora. W pewnym sensie można to rozumieć jako wyszukiwarkę, jednakże, doposażoną tak, aby dostarczała konkretnych informacji, a nie wskazywała na źródło. W praktyce oznacza to, że ChatGPT może napisać wiersz w określonym stylu na dowolny temat, dopracuje twoje CV, pomoże ci w zadaniu szkolnym, opowie dowcip, wyjaśni matematykę lub będzie aktywnym towarzyszem w rozwiązywaniu osobistych problemów.

Definicje

Ogólnie rzecz biorąc, sztuczna inteligencja (AI) to szerokie pojęcie, które mieści się w informatyce i ma na celu naśladowanie ludzkiej inteligencji podczas wykonywania zadań w programowalnym środowisku. Sztuczna inteligencja to ogólny termin podzielony na różne podkategorie, takie jak: uczenie maszynowe (machine learning), głębokie uczenie się (deep learning), przetwarzanie języka naturalnego (Natural Language Processing) itp.
Wspomniany wcześniej ChatGPT to aplikacja, którą można zaliczyć do Generative AI. Ta konkretna gałąź szerszych typów sztucznej inteligencji jest zdefiniowana przez zdolność do generowania treści. Jego funkcją jest „uczenie się” zapytania od użytkownika, zbieranie danych na podstawie jego danych wejściowych i generowanie nowych danych, aby spełnić parametry pytania. Podczas gdy ChatGPT jest specjalnie zaprojektowany do dostarczania odpowiedzi tekstowych, generatywna sztuczna inteligencja ma inne możliwości. Można go wykorzystać do różnych pomysłów – oprócz botów konwersacyjnych istnieją aplikacje, które mogą tworzyć obrazy, muzykę, filmy, kod programowania i wiele innych.
Aby poprawnie funkcjonować jako chatbot konwersacyjny, ChatGPT wykorzystuje duży model językowy GPT-3 – który jest modelem zależnym od dużych ilości tekstu ze wsparciem głębokiego uczenia się w celu łączenia zasobów i tworzenia wyników w postaci odpowiedzi tekstowych przypominających ludzkie.

Możliwości i ograniczenia

Generatywna sztuczna inteligencja obiecuje wielką pracę nad wzorcami, zbieranie spostrzeżeń, wykrywanie anomalii lub wyszukiwanie danych. Dostępne są już rozwiązania wspierające wykrywanie przestępstw finansowych, które pomagają w zbieraniu informacji finansowych oraz informacji wewnętrznych i zewnętrznych, a także zapewniają przeglądy specjalnie do tego celu. Takie aplikacje koncentrują się na tworzeniu szczegółowych informacji o jakości na potrzeby podejmowania decyzji dotyczących zgodności.
Ponadto Generative AI można wykorzystać do tworzenia funkcjonalnych botów do obsługi klienta, które mogą pomagać w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez klientów, dostarczać spersonalizowanych sugestii dotyczących usług finansowych i jednocześnie identyfikować anomalie lub nietypowe zachowania.
Chociaż idea stojąca za generatywną sztuczną inteligencją brzmi zachęcająco i pomocnie, istnieją ograniczenia tej technologii: dane za nią stojące mogą być nieaktualne, odpowiedzi mogą nie uwzględniać jakości źródła jako czynnika czy też fakt, że czat nie ma prawdziwego „zrozumienia”, a raczej rozpoznawanie wzorców na podstawie danych wejściowych i ograniczeń etycznych opartych na polityce właściciela.

Zagrożenia

Podczas gdy generatywna sztuczna inteligencja wykazuje ogromny potencjał w zastosowaniach biznesowych, podobnie jak w przypadku każdego rodzaju technologii, są tacy, którzy wykorzystaliby jej możliwości do nielegalnych celów. Umiejętność łączenia języka biznesowego z obrazami brandingowymi dostępnymi w Internecie wraz z know-how stwarza łatwy sposób przeprowadzania ataków phishingowych, znacznie trudniejszych do zidentyfikowania dla mniej doświadczonych użytkowników Internetu. Wyobraź sobie fałszywy link do chatbota obsługi klienta banku proszącego o identyfikację, dane do transakcji lub loginu albo niemal idealny duplikat aplikacji do płatności online. Świadomość społeczna może nie być na poziomie wymaganym do wykrycia zagrożenia na czas, tym bardziej, że dla doświadczonych przestępców może być dostępny inny spisek.
Wspomniane cechy już teraz pokazują, że podszywanie się pod inne osoby nie stanowi problemu dla sztucznej inteligencji – nietrudno znaleźć znaczną liczbę filmów deepfake celebrytów czy polityków. Chociaż czasami te treści są tworzone w celach rozrywkowych, przerażająca jest perspektywa, w jaki sposób można je wykorzystać do dezinformacji, propagandy i wyrządzić szkodę zasadniczo każdemu, kto publikuje treści w Internecie – zwłaszcza w mediach społecznościowych. Istnieje możliwość zakupu filmu typu deepfake jako usługi od firmy z siedzibą w Chinach za przystępną cenę 145 USD – wystarczy 3 minutowy film i 100 zdań wypowiedzianych przez osobę, której to dotyczy. Możesz stworzyć swój własny deepfake wideo za cenę 4 USD za godzinę – pełny koszt w zależności od wymaganej jakości.
Tej samej technologii można używać do podszywania się pod osoby w celu oszustwa, tworzenia fałszywych identyfikatorów, faktur, rejestrów transakcji i wielu innych elementów wymaganych do przeprowadzenia udanego oszustwa lub prania pieniędzy. Generowanie fałszywych bilansów, tworzenie schematów lub szukanie sposobów na obejście przepisów i środków KYC nie wydaje się dalekie od rzeczywistości dla Generative AI.

Wniosek

Jak każda nowa technologia, generatywna sztuczna inteligencja jest mieczem obosiecznym i tylko ludzka kreatywność i uczciwość mogą sprawić, że narzędzie stanie się przydatne lub stanie się bronią. Dla organów zajmujących się zapobieganiem przestępstwom finansowym ważne jest, aby zachować czujność, a dla nas wszystkich – być świadomym i ostrożnym. Ogromna ilość możliwości jest bardzo zachęcająca dla firm do wykorzystania i chociaż postęp jest pozytywny, należy wziąć pod uwagę niebezpieczeństwa, zwłaszcza w przypadku tak elastycznej aplikacji.

 

Author: Jarosław Balbierz
Grafiki: Canva AI

Colab with Unis: Karolina Janisiewicz

26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.

Więcej

Zagrożenie jakim jest handel dzikimi zwierzętami

Tygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.

Więcej

Brytyjski sektor charytatywny a AML

Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Więcej

Zwalczanie niewolnictwa we współczesnym świecie

Ponad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.

Więcej

Transformacja cyfrowa w sektorze bankowym

Jakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.

Więcej

Fight FinCrime Forum 2023 już w listopadzie!

Walka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.

Więcej