Zapobieganie przestępstwom finansowym to termin, który bardzo często pojawia się w wiadomościach finansowych, ale może mieć wiele znaczeń, gdyż obejmuje kilka złożonych tematów. W tym artykule przedstawiamy podstawowe pojęcia, które, mamy nadzieję, ułatwią szersze zapoznanie się z tematem przeciwdziałania prania pieniędzy (AML).
Termin Przestępstwa Finansowe (FinCrime) w swojej najbardziej ogólnej definicji odnosi się do wszelkich nielegalnych działań związanych z usługami, instrumentami i instytucjami finansowymi. Jest to bardzo szerokie pojęcie używane do opisania zysków pochodzących z działalności przestępczej. W związku z tym przestępstwa finansowe występują w wielu różnych formach.
Korupcja i łapówkarstwo odnoszą się do działań związanych z nadużyciem władzy lub stanowiska dla osobistych korzyści, jak również przyjmowaniem wszelkich korzyści w zamian za preferencyjne traktowanie/przysługi (na przykład: Przekupywanie przez firmę urzędnika publicznego celem zabezpieczania lukratywnego kontraktu).
Oszustwo odnosi się do działań polegających na wykorzystaniu kłamstwa celem uzyskania korzyści finansowych lub osobistych (na przykład: oszustwa ubezpieczeniowe lub inwestycyjne).
Pranie pieniędzy odnosi się do działań polegających na maskowaniu nielegalnego źródła funduszy, tak aby były one postrzegane i mogły być wykorzystywane jako pochodzące z legalnego źródła.
Uchylanie się od płacenia podatków odnosi się do działań polegających na niezgodnym z prawem zaniżaniu lub niepłaceniu obowiązujących podatków (na przykład: zgłaszanie niezgodnych z prawdą ulg podatkowych lub niezgłaszanie prawdziwego dochodu).
Finansowanie terroryzmu odnosi się do działań obejmujących przekazywanie środków finansowych celem wspierania organizacji terrorystycznych oraz ich działalności. W przeciwieństwie do prania brudnych pieniędzy, fundusze te mogą pochodzić z całkowicie legalnych źródeł.
Przestępstwa finansowe są bardzo często popełniane przez organizacje oraz pojedyncze osoby, które chcą czerpać zyski z nielegalnej działalności rożnego kalibru. Od kradzieży tożsamości i defraudacji po handel narkotykami i ludźmi. W związku z tym mają one realne konsekwencje zarówno dla pojedynczych osób jak i całych społeczności, skutkując niestabilność ekonomiczną, stratami osobistymi, spadkiem zaufania do praworządności i instytucji publicznych oraz niepoliczalnym kosztem ludzkim. Dopóki przestępstwa te będą opłacalne, będą one dalej popełniane, dlatego tak ważnym jest zakłócenia przepływu tych dochodów.
Ze względu na ich skutki zapobieganie przestępstwom finansowym stanowi priorytet dla międzynarodowej społeczności finansowej. Istnieje wiele międzynarodowych instytucji, takich jak Egmont Group of Financial Intelligence Units czy Financial Action Task Force (FATF), współpracujących z instytucjami finansowymi, regulatorami, organami ścigania oraz rządami. Gromadzą one i analizują dane finansowe związane z przestępstwami finansowymi celem ustanowienia skutecznych przepisów i kontroli pozwalających na ich wykrywanie oraz zapobieganie, następnie są one publikowane i egzekwowane w całym sektorze finansowym. W rezultacie, na przykład, każda instytucja finansowa musi mieć wdrożoną politykę przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). Instytucje finansowe utrzymują w swoich strukturach całe działy, które koncentrują się wyłącznie na jednym rodzaju przestępstw finansowych, takich jak: przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu czy zapobieganie przekupstwom i korupcji (ABC), aby skutecznie z nimi walczyć. Zapobieganie przestępstwom finansowym wymaga ciągłej adaptacji, jako ze rozwój technologiczny oraz sposobów zarządzania naszymi finansami, powoduje również powstawanie nowych metod ich nadużywania.
Przestępczość finansowa to wielopłaszczyznowy i stale ewoluujący problem o szerokim wpływie na społeczeństwo, który wymaga uwagi wielu instytucji na całym świecie, aby utrudnić czerpanie korzyści z działalności przestępczej.
Autor: Tomasz Michnowski Grafika: Canva
26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.
WięcejTygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.
WięcejSektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.
WięcejPonad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.
WięcejJakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.
WięcejWalka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.
WięcejWarszawa, Poland
Warszawa, Poland
Warszawa, Poland