Według FinCEN globalne przestępstwa przeciwko środowisku są obecnie trzecią co do wielkości nielegalną działalnością na świecie, po handlu narkotykami i podrabianymi towarami. Szacuje się, że przestępstwa przeciwko środowisku generują od 110 do 281 miliardów dolarów rocznie dochodów z przestępstw.
Przestępstwa przeciwko środowisku często obejmują międzynarodową przestępczość zorganizowaną, korupcję i bywają powiązane z różnymi innymi przestępstwami, w tym praniem pieniędzy, kradzieżą, fałszerstwem, uchylaniem się od płacenia podatków, oszustwami, handlem ludźmi i handlem narkotykami. Często sprzyjają korupcji w urzędach państwowych (urzędnicy polityczni wysokiego szczebla i lokalni, policja, kontrola graniczna i celna, urzędnicy portowi, organy wydające licencje i organy regulacyjne), jak również w sektorze prywatnym (firmy żeglugowe-kontenerowe, firmy spedycyjne, brokerzy, eksporterzy). Olivia Swaak-Goldman, dyrektor wykonawczy Wildlife Justice Commission (WJC), mówi, że przestępstwa przeciwko środowisku nie istniałyby bez korupcji, oszustw i prania brudnych pieniędzy.
FATF zauważył ostatnio, że większość krajów nie uwzględniła ryzyka związanego z praniem pieniędzy stwarzanego przez przestępstwa przeciwko środowisku w swoich krajowych ocenach ryzyka, a ponieważ obszar ten jest uważany za obszar niskiego ryzyka z wysoką stopą zwrotu dla osób zajmujących się praniem pieniędzy, dlatego wykorzystują go bez obawy, że zostaną złapani. Przestępstwa przeciwko środowisku są często traktowane przez decydentów, rządy i sądy jako niski priorytet, w wyniku czego sprawcy często nie są ścigani. Czynniki te czynią ją wysoce atrakcyjną dla zorganizowanych grup przestępczych a co jest także istotne, istnieją przesłanki, że dochody z tej działalności wykorzystywane są również do finansowania terroryzmu.
Dr William Scott Grob z ACAMS argumentuje, że programy ESG (środowiskowe, społeczne i rządowe) wzmacniają wysiłki instytucji finansowych w zakresie zwalczania przestępczości finansowej (z ang. anti-financial crime – AFC). Gdy zespół ESG oznaczy projekty o niezrównoważonych cechach w sektorze lub jurysdykcji wysokiego ryzyka, program AFC może skorzystać na ulepszonej analizie due diligence w celu wykrycia wątpliwych przepływów finansowych lub korupcyjnych powiązań z partiami, zajmującymi eksponowane stanowiska polityczne.
Rola AML w zakresie zrównoważonego rozwoju jest niezaprzeczalna od samego początku do chwili obecnej; jednak włączenie go do szerszej dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju nadal wymaga wysiłku ze strony specjalistów AML poprzez świadomość, współpracę i inicjatywę.
26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.
WięcejTygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.
WięcejSektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.
WięcejPonad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.
WięcejJakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.
WięcejWalka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.
WięcejWarszawa, Poland
Warszawa, Poland
Warszawa, Poland