ESG: Zielone przestępstwa wg. FinCEN

Według FinCEN globalne przestępstwa przeciwko środowisku są obecnie trzecią co do wielkości nielegalną działalnością na świecie, po handlu narkotykami i podrabianymi towarami. Szacuje się, że przestępstwa przeciwko środowisku generują od 110 do 281 miliardów dolarów rocznie dochodów z przestępstw.

Pięć najbardziej rozpowszechnionych rodzajów działalności objętych obecnie przestępstwami przeciwko środowisku to:

  1. Nielegalne wydobycie i handel minerałami (takimi jak ropa naftowa, złoto i diamenty)
  2. Nielegalne pozyskiwanie drewna/wylesianie i handel drewnem
  3. Nieraportowane i nieuregulowane połowy ryb
  4. Przestępstwo związane z dziką przyrodą
  5. Przestępstwa związane z zanieczyszczeniem (nielegalne składowanie i handel chemikaliami i odpadami oraz nielegalna produkcja i handel substancjami zubożającymi warstwę ozonową)

Przestępstwa przeciwko środowisku często obejmują międzynarodową przestępczość zorganizowaną, korupcję i bywają powiązane z różnymi innymi przestępstwami, w tym praniem pieniędzy, kradzieżą, fałszerstwem, uchylaniem się od płacenia podatków, oszustwami, handlem ludźmi i handlem narkotykami. Często sprzyjają korupcji w urzędach państwowych (urzędnicy polityczni wysokiego szczebla i lokalni, policja, kontrola graniczna i celna, urzędnicy portowi, organy wydające licencje i organy regulacyjne), jak również w sektorze prywatnym (firmy żeglugowe-kontenerowe, firmy spedycyjne, brokerzy, eksporterzy). Olivia Swaak-Goldman, dyrektor wykonawczy Wildlife Justice Commission (WJC), mówi, że przestępstwa przeciwko środowisku nie istniałyby bez korupcji, oszustw i prania brudnych pieniędzy.

FATF zauważył ostatnio, że większość krajów nie uwzględniła ryzyka związanego z praniem pieniędzy stwarzanego przez przestępstwa przeciwko środowisku w swoich krajowych ocenach ryzyka, a ponieważ obszar ten jest uważany za obszar niskiego ryzyka z wysoką stopą zwrotu dla osób zajmujących się praniem pieniędzy, dlatego wykorzystują go bez obawy, że zostaną złapani. Przestępstwa przeciwko środowisku są często traktowane przez decydentów, rządy i sądy jako niski priorytet, w wyniku czego sprawcy często nie są ścigani. Czynniki te czynią ją wysoce atrakcyjną dla zorganizowanych grup przestępczych a co jest także istotne, istnieją przesłanki, że dochody z tej działalności wykorzystywane są również do finansowania terroryzmu.

ESG a AFC

Dr William Scott Grob z ACAMS argumentuje, że programy ESG (środowiskowe, społeczne i rządowe) wzmacniają wysiłki instytucji finansowych w zakresie zwalczania przestępczości finansowej (z ang. anti-financial crime – AFC). Gdy zespół ESG oznaczy projekty o niezrównoważonych cechach w sektorze lub jurysdykcji wysokiego ryzyka, program AFC może skorzystać na ulepszonej analizie due diligence w celu wykrycia wątpliwych przepływów finansowych lub korupcyjnych powiązań z partiami, zajmującymi eksponowane stanowiska polityczne.

Rola AML w zakresie zrównoważonego rozwoju jest niezaprzeczalna od samego początku do chwili obecnej; jednak włączenie go do szerszej dyskusji na temat zrównoważonego rozwoju nadal wymaga wysiłku ze strony specjalistów AML poprzez świadomość, współpracę i inicjatywę.

Lista czynności zabronionych w ramach programu ESG:

  1. Firmy stosujące nielegalne i/lub niekontrolowane użycie ognia do oczyszczania terenu
  2. Nielegalny handel dziką fauną i florą m.in. kość słoniowa i róg nosorożca
  3. Bezpośredni udział w praktykach obcinania płetw rekinom lub handlu płetwami rekinów
  4. Bezpośredni udział w połowach wielorybów w celach zarobkowych
  5. Testy na małpach człekokształtnych (szympansach, bonobo, gorylach i orangutanach)
Autorzy: Isha Dutt, Chinmaya Bisht
Tłumaczenie: Małgorzata Matysek
 
Artykuł stworzony na podstawie:
https://www.eastmojo.com/world/2022/06/10/heres-what-makes-india-a-major-hub-for-wildlife-trafficking/
https://cites.org/eng/disc/what.php
https://www.acamstoday.org/four-questions-understanding-esgs-convergence-with-fighting-financial-crime/
https://www.europol.europa.eu/crime-areas-and-statistics/crime-areas/environmental-crime
https://www.sipri.org/commentary/topical-backgrounder/2022/organized-environmental-crime-why-it-matters-peace-operations
https://www.complianceweek.com/risk-management/fincen-notice-warns-banks-of-environmental-crime/31088.article
https://www.acamstoday.org/combating-international-wildlife-trafficking-and-other-environmental-crimes-with-olivia-swaak-goldman/

Colab with Unis: Karolina Janisiewicz

26 lutego ruszyła kolejna odsłona edukacyjnej współpracy Natwest z Uniwersytetem Łazarski. Nowa grupa Studentek i Studentów pod wodzą Specjalistów z Natwest rozpoczęła naukę w ramach dwóch przedmiotów, podczas gdy ich koledzy finalizują pracę nad kolejnymi materiałami, które już w nadchodzącym roku akademickim zasilą programową ofertę Uniwersytetu.

Więcej

Zagrożenie jakim jest handel dzikimi zwierzętami

Tygrysy, białe nosorożce, lamparty, słonie afrykańskie czy orangutany - prawda, że te zwierzęta są majestatyczne i urocze? Wielu z nas je podziwia i stara się uchwycić ich piękno np. na zdjęciach, gdyż część z wymienionych gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Niestety, nie wszyscy mają tak czyste intencje. Handel dzikimi zwierzętami, a także fauną i florą staje się coraz lepszym sposobem na nielegalne pozyskiwanie pieniędzy.

Więcej

Brytyjski sektor charytatywny a AML

Sektor charytatywny nazywany jest często „trzecim sektorem” lub ,,sektorem wolontariatu, non-profit, społecznościowym czy też obywatelskim’’. Celem tego sektora jest generowanie bogactwa społecznego, a nie materialnego. Przeanalizujmy sektor brytyjski w kontekście przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Więcej

Zwalczanie niewolnictwa we współczesnym świecie

Ponad 50 milionów cierpiących osób i 150 miliardowe zyski. Czy świat radzi sobie ze współczesnym niewolnictwem? Jakie kroki podjąć, aby poprawić rzeczywistość? Sprawdź jaką rolę sektor finansowy ma do odegrania w wykrywaniu współczesnego niewolnictwa.

Więcej

Transformacja cyfrowa w sektorze bankowym

Jakie są główne szanse i zagrożenia związane z transformacją cyfrową? Dlaczego instytucje finansowe przechodzą cyfrową transformację i jak wpływa ona na poszczególne obszary, czyli Finanse, HR czy Business Change? Zapraszamy do lektury artykułu, gdzie członkowie zarządu NatWest w Polsce dzielą się swoimi przemyśleniami na temat transformacji cyfrowej.

Więcej

Fight FinCrime Forum 2023 już w listopadzie!

Walka z przestępczością finansową ma fundamentalne znaczenie dla integralności systemów finansowych, zapobiegania praniu pieniędzy, oszustwom i korupcji oraz tworzenia przestrzeni do rozwoju uczciwej i transparentnej gospodarki światowej. Wzmacnia zaufanie do instytucji finansowych i przyczynia się do stabilności światowego ekosystemu finansowego.

Więcej